Ramsko bezumlje - uništenje rijeke i kanjona Volujak

Ramsko bezumlje - uništenje rijeke i kanjona Volujak

Žitelji općine Prozor/Rama kroz svoju povijest doživjeli su  osobita iskušenja, seljenje, paljenje, ratna stradanja u svim ratovima, otuđenje imovine radi tobože javnih i općih interesa. Demokratskim promjenama, prestankom besmislenog rata, vjerovali smo da su takva stanja i odnosi zauvijek prestali, i da sve žitelje naše općine čekaju bolja vremena za život i razvoj našeg kraja. Ramski kraj obiluje prirodnim bogatstvima, i budući da nema nikakve industrije, niti jače privrede, jedini temelj za razvoj i napredak jesu te prirodne ljepote!!!

Kanjon i rijeka Volujak –  biser netaknute prirode

Rijeka Volujak nalazi se u istočnim predjelima općine Prozor/Rama, a to je područje i najviše stradalo u ratu. Stradali su i Hrvati i Muslimani. Ratne štete i razaranje nije pratila nužna obnova, ali proces pomirenja i suživota je evidentan. Proces povratka, obnove i izgradnje porušenih kuća i imanja još traje. Taj kraj proglašen je mjestom posebnog pijeteta za žrtve rata. Jedino što tom kraju daje nadu u bolje sutra je razvoj malih obiteljskih gospodarstava, te proglašenje rijeke i kanjona Volujaka, s pritokama Parkom prirode ili zaštićenim staništem.

Skrivene i zločeste namjere bivših i sadašnjih funkcionara općine Prozor/Rama

Bivši funkcionari (pojedinci) naše općine, i sadašnja garnitura (pojedinci) o svemu znaju i uvelike su u cijeli projekt uključeni, za sve su dali prešutnu suglasnost, a šute i prave se zaštitnici ljudi i ramskih ljepota. Dovoljno je pročitati elaborat Studija o utjecaju na okoliš da se pronikne pakleni plan uništenja rijeke i kanjona Volujak. Izgradnja tri minihidrocentrale na gornjem toku rijeke Volujak i njegovim pritokama, investitorima koji nisu iz Rame, zločin je protiv Boga, prirode i ljudi koji su tamo živjeli i žive, izdaja strateških interesa naše općine.

Studija o utjecaju na okoliš za MHE Volujak - sunovrat struke u režiji Instituta za hidrotehniku iz Sarajeva, s potpisom ekologa Admira Aladžuza

Najeklatantniji primjer, u novije vrijeme, koliko je struka ne/ovisna o investitoru je baš naručena Studija o utjecaju na okoliš MHE Volujak. Ona je i primjer kako se može dobro naplatiti bez obzira što pišeš, važno je za koga pišeš. Evidentno je da projektni tim na čelu s uvaženim i stručnim Ekologom nikada nije bio niti prošao kanjonom Volujak. Temeljne činjenice vezana za glavne elemente izgradnje MHE nisu utvrđene, krivo je evidentirano utjecaj za naseljena mjesta – stanovništvo!!! Namjerno je krivo definirano da nema kulturno-arheološkog nasljeđa! Namjerno je krivo definirano da nema nikakvih istraživanja flore i faune u kanjonu i obodom Volujaka. Namjerno se prešućuje postojanje podzemnih jezera, specifičnosti Volujaka a to su ponori, pećine, ostatci hana u Banjalučici, ostatci starog rimskog mosta i rimskog puta. Sve temeljni elementi za izdavanje valjanih dozvola nisu utvrđeni jer nisu istraživani!

Mjerenje protoka toka Volujak nisu vršena – je li Ekološki prihvatljiv protka za M-M Energi obvezujući

Na stranici 63., govoreći o teškoćama izričito stoji da ne postoje istraživanja o flori i fauni!???? Autor studije izričito piše: „Mjerenja karakterističnih protoka u toku rijeke Volujka nisu vršena, pa EPP (Ekološki prihvatljiv protok) MHE Volujak nije bilo moguće izvršiti. Iz analize same Studije o utjecaju MHE evidentno je da će trajno uništiti sam tok rijeke Volujak i kanjon. Onemogućava se ljudima prohod kroz kanjon i prijelaz ljudima s jedne na drugu stranu kanjona!!! Stoga ne čudi što je za spomenuti tim područje gdje Volujak stječe na Gračanicu je- ravničarsko( preuzeto iz Studije). Laži o dobroj infrastrukturi, putovima do kanjona samo su dio istog lažnog scenarija. Nikakav pristup do kanjona i kanjonom ne postoji osim konjske staze, čak je i kretanje ljudima otežano.

U kanjonu Volujak

Prešućena evidentirana minska polja od investitora i stručnog tima

Namjerno izostavljanje ogromnih površina koje su minirane u naselju Banjalučica, obodom i kanjonom, te površina gdje se planira raditi strojarnica/šire područje Heljdova, područje ispod Kleka i Gračanice/ u ludilu stručnosti namjerno su prešućene, valjda zbog sigurnosti radnika koji bi trebali raditi!!!?????

Projektna dokumentacija tunela već je u izradi u Sarajevu – u akcija Bičakčić

I sam plan i izvršenja gradnje, štete, lažni navodi, diletantske tvrdnje govore o kakvom je zlom projektu riječ. U planu je i akumulacija, i tunel i cjevovod. Sve to planira se izvesti teškim strojevima, a znamo da jedva čovjek prođe tokom i kanjonom Volujaka. Investitor i tim koji je radio studiju su stručnjaci za uništenje. Hoće li se i predstavnici općine Rama ortački odnositi prema spomenutim stručnjacima ili će stručno braniti interes ramskog puka i općine uskoro će biti jasno?????

Svi napisi i tvrdnje elaborata su namjerno tako sročeni da sakriju temeljno - u planu je izgradnja tunela, a to znači preusmjeravanje toka rijeke Volujak, što znači nestanak postojećeg korita, prestanak postojanja rijeke i njezino uništenje. Poznata nam je i firma koja radi projekt tunela. Gdje je tu Ekološki prihvatljiv propust za očuvanje ekosistema i života u toku rijeke??????????

Ugovor s firmom M-M Energi d. o.o. o koncesiji štetan za općinu Prozor/Rama – razvrgnuće istoga

Analizom Studije utjecaja na okoliš MHE Volujak, iole razumnom čovjeku, onom tko brine o javnom dobru naše općine, tko voli svoj kraj, i želi sačuvati temeljne resurse za buduće generacije, jedino ispravno ostaje razvrgnuti ugovor o koncesiji i pod cijenu financijske štete za općinu, jer to je manja šteta od one koja će nastati izgradnjom MHE Volujak. Odgovornost je i na vijećnicima, i na političkim strankama i HDZ u dodatku s brojevima ili sa slovima, na onima koji obnašaju javne službe zaštititi interes naše općine. Neznatna je financijska korist za proračun naše općine od spomenute MHE Volujak. Javni i izabrani nositelji vlasti bez obzira kojoj stranci pripadali, nisu dužni osiguravati  osobama i firmama iz drugih općina, i županija, da realiziraju svoje projekte na štetu naroda u Rami. Žalosno, je da firme ono što ne mogu u svojim općinama tako olako dobiju u našoj Općini. Jedini razlog za takvo ponašanje su uplate na osobne račune bivših i nekih sadašnjih upravitelja Rame. Šutnja institucija u Rami, civilnih, vjerskih, medijskih struktura o ovom važnoj temi koja ima dubok značaj više govori o odsutnosti odgovornosti, o jednom bezumlju koje je prisutno na bezočan način u Rami. Dok svi šutimo grupica bezumnih ljudi u bezumnim projektima uništavaju i ono što rat nije uništio. Potrebno je razvrgnuti potpisano i za još tri minihidrocentrale u gornjem toku i pritokama Volujaka.

Nasilna otimačina prava i obveza Ekoudruge Volujak Dobro Polje

Kao nevladina udruga i posve neovisna o bilo kakvim interesima, uputili smo dopis Općini Prozor/Rama, nadležnim ministarstvima u Mostaru i Sarajevu, izvijestili ih o dosadašnjim aktivnostima za MHE Volujak, o lažnoj studiji. Na nezakonit način otuđuju prava i dužnost naše Ekoudruge koje proizlaze iz Statuta i rješenja od djelovanju iz 2007. Evidentno je zašto nikad nismo informirani o tim aktivnostima.

Očekujemo od ministrice Đapo, načelnika Ivančevića, Općinskog vijeća da postupaju u skladu s propisanim zakonima i da poštuju dabivena prava i obveze. Dopuštanjem izgradnje štetne i nepotrebne, za interese općine Prozor/Rama, minihidrocentrale, za nekog investitora iz Hercegovine, je još jedan podmukli način gaženja svih poginulih branitelja, svih domoljuba ali razobličenje svih pojedinaca, koji se smatraju braniteljima ramskih interesa a već dugo su činili i čine – prodaju nas, naše svetinje i ljepote na šutljiv način, misleći da se istina i sudionici neće otkriti!!!??? (postoje evidentirane i privatne uplate ljudima iz i u Rami – da se pogura uništenje rijeke Volujak izgradnjom MHE!!!) Pozivamo medije iz Rame da objave javno Studiju o utjecaju na okoliš za MHE Volujak.

mr.sc. Željko Marić, predsjednik Ekoudruge "Volujak-Dobro Polje“

na vrh članka